Posiedzenie Zarządu OT-04 – 6.03.2017

6 marca 2017 r. odbyło się drugie posiedzenie Zarządu Oddziału Bydgoskiego PZK. Poza całym zarządem udział wzięli Wojtek SP3JFF (klub SP2KPD), Krzysztof SP2IHI (klub SP2PAQ), Andrzej SP2CA (klub SP2PUT), Krzysztof SQ2JK (klub SP2PMB), Jerzy SP2BZR i Bogdan SP2JNV.

Pierwszym punktem posiedzenia była sprawa obchodów 60-lecia istnienia OT04. Zamysłem zarządu było zebrać propozycje do programu obchodów od przedstawicieli klubów. W toku dyskusji propozycja ZO została przez reprezentantów klubów „odwrócona”. Wojtek SP2JFF zaproponował, a pozostali go poparli, by to zarząd przygotował program obchodów, a kluby się włączą w jego realizację, dodając własne pomysły i działania, szczególnie na swoim terenie. Andrzej SP2CA zaproponował opracowanie dyplomu upamiętniającego tę rocznicę oraz – co się z tym wiąże – większą aktywność stacji we wrześniu, czyli miesiącu obchodów rocznicowych. Przy tej okazji Krzysztof SQ2JK poinformował, że około września/października klub SP2PMB planuje nową akcję, jak się wyraził „w stylu Enigmy”, ale szczegółów jeszcze nie zdradził.

Drugim punktem posiedzenia było przedstawienie imprez środowiskowych, adresowanych m.in. do członków oddziału. Piotr SP2LQP poinformował, że przygotowania do IV Międzyoddziałowego Spotkania Krótkofalowców w Bachorzu już się rozpoczęły. Określił tę imprezę jako „sztandarowe przedsięwzięcie oddziału” i to z kilku powodów. Po pierwsze OT04 jest współorganizatorem samej imprezy. Po drugie współfinansuje ją z pozostałymi pięcioma oddziałami PZK północnej Polski z budżetu OT. Po trzecie impreza ma integrować krótkofalowców, ich rodziny, OM’s zrzeszonych w PZK i niezrzeszonych, osoby niebędące licencjonowanymi krótkofalowcami, ale interesujące się radioamatorstwem. Stanowi to doskonałą promocję naszego hobby i PZK.

Witold SP2JBJ przypomniał, że jednym z kolejnych spotkań jest TAMA na Wale Pomorskim, odbywająca się na terenie posiadłości Zbyszka SP3BTT nad rzeką Pilawą. Spotkanie zostało kilka lat temu zainicjowane przez środowisko miłośników techniki APRS, a silna grupa „apeeresowców” działa również na terenie Bydgoszczy i oddziału. Włączają się oni w organizacje spotkania i spora grupa członków naszego oddziału na TAMĘ jeździ. Tegoroczne spotkanie odbędzie się 16-18 czerwca.

Ten sam termin ma spotkanie organizowane w Wenecji przez Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Krótkofalowców. Miejsca noclegowe wszystkie już zabukowane, ale pojawić się można, tak czy siak. Chociaż organizatorzy będą wdzięczni tym, którzy zamierzają przyjechać bez noclegu, szczególnie na sobotę i korzystać z punktów programu (np. przejazd kolejką czy zwiedzanie Biskupina) za mailowe powiadomienie o tym, najlepiej z tygodniowym wyprzedzeniem. Więcej informacji i kontakt pod adresem http://zlotrodzinny.pev.pl

Witold SP2JBJ również przybliżył spotkanie na polanie Moderloch. Zaplanowano je na 5 sierpnia br. Do tej pory impreza miała bardziej charakter środowiskowy – najwięcej gromadziła krótkofalowców-harcerzy. Ale coraz więcej osób spoza harcerskiego kręgu odwiedza polanę. Dojazd drogą leśną przeciwpożarową bezproblemowy. Więcej informacji będzie się pojawiało bliżej terminu spotkania.

Krzysztof SP2IHI mówił o spotkaniach w Prądkach leżących na trasie Białe Błota – Zielonka – Stryszek. Miejsce to teren prywatny osoby zaprzyjaźnionej z klubem SP2PAQ. Jest tam duży staw, świetlica, w której można organizować prelekcje, kupić kawę czy herbatę. Właściciel jest w stanie zorganizować catering, ognisko z pieczeniem kiełbasek. Można zainstalować terenowo radiostację. Wstępnie zebrani zastanawiali się nad terminem 8 lipca br. na spotkanie. Ostatecznie informacja o terminie pojawi się później, a łącznikiem pomiędzy właściciel Prądek – ZO pozostaje Krzysztof.

O spotkaniu w Kruszwicy mówił Romek SP2GTJ. Zaplanowane jest od 30 czerwca do 2 lipca br. Sprawy organizacyjne właśnie się rozstrzygają. Bliższe szczegóły pojawią się w późniejszym terminie. Choć już wiadomo, że w ośrodku, w którym zawsze wynajmowane były domki, koszt wynajmu to 120 zł za nocleg w domku 6-osobowym. Ale jak „dopchnąć kolanem”, to za te pieniądze wejdzie tam więcej ludzi.

Andrzej SP2CA poinformował o dwóch imprezach, w których pojawia się klub SP2PUT. Pierwsza to Dni Nauki organizowane 26 maja br. przez wszystkie bydgoskie uczelnie. Stacja klubowa będzie obecna przy campusie na ul. Kaliskiego, gdzie członkowie klubu zajmą się propagowaniem krótkofalarstwa. Druga impreza to 3 czerwca Święto Starego Fordonu, na którym członkowie klubu również będą „pokazywać” nasze hobby.

Przy okazji zebrani skonstatowali, że 3 czerwca to termin wyjątkowo „imprezowy”. W tym samym czasie odbywają się przedsięwzięcia w Bachorzu i Fordonie oraz spotkania lednickie, które od lat są wspomagane radiowo przez klub SP2ZAO pod wodzą Marka SQ2SDJ.

Krzysztof SQ2JK poinformował, że 28 maja br. klub SP2PBM będzie organizował prezentację krótkofalarstwa w Exploseum (DAG Fabrik Bromberg). Jest to spore wyróżnienie, świadczące, że starania kolegów z tego klubu zyskały aprobatę dyrekcji muzeum, która uznała, że nasze hobby to działalność rozwijająca szeroko pojętą wiedzę i umiejętności – w tym techniczne – i jest warte zaprezentowania w ramach działań edukacyjnych muzeum. Inne kluby oddziału współuczestniczą w realizacji przedsięwzięcia, m.in. w roli korespondentów podczas QSO.

Przy okazji omawiania spraw związanych z zawodami Urodziny Miasta Bydgoszczy Andrzej SP2CA zauważył, że to żenujące, jak mało stacji z Bydgoszczy (w stosunku do liczby czynnych) bierze udział w zawodach. To zawody organizowane przez OT04 i zarówno członkowie OT04, jak i krótkofalowcy niezrzeszeni wręcz powinni poczuwać się do tego , by zaznaczyć swój udział w zawodach. Tym bardziej, że stacje z województwa kujawsko-pomorskiego są mnożnikiem w tych zawodach. To samo dotyczy kolegów z oddziału toruńskiego – też powinni aktywnie włączyć się w zawody. Członkowie ZO w pełni podzielili w tej kwestii zdanie SP2CA. SP2JK zaproponował, by zawody były rozgrywane również w paśmie 40m.

Na koniec posiedzenia zarządu przyjęto do oddziału trzech nowych członków: Przemysława Grzechowiaka SQ2SAT, Mariusza Bińczaka SQ2KAK i Rafała Pęczka SP2BOB. Dzięki temu słupki wzrosły, cokolwiek to znaczy 

Piotr Eichler SP2LQP, sekretarz oddziału