Komunikat radiowy OT04 09/2020

Informacje lokalne Oddziału Bydgoskiego PZK – wrzesień 2020 r.

  1. Przywitanie – Witam bardzo serdecznie Koleżanki i Kolegów słuchających „Informacji Lokalnych Zarządu Oddziału Bydgoskiego PZK”. Mam nadzieję, że jesteśmy dobrze odbierani.

 2. Zarząd Oddziału pragnie poinformować, że wznawiamy spotkania we wtorkowe popołudnia w siedzibie Oddziału przy ulicy Modrzewiowej 25 w Bydgoszczy. Serdecznie zapraszamy w godzinach od 17:00 do godziny 19:30. Będzie nam bardzo miło spotkać się z Wami w gościnnych progach Oddziału.

Serdecznie zapraszamy do spotkań radiowych na pasmach UKF i wymiany doświadczeń. Duże grupy koleżeństwa spotykają się codziennie na przemienniku pałuckim 145,750 MHz – grupa Inowrocławska – godzina 9:00 czasu lokalnego oraz na częstotliwości 145,450 MHz – grupa Bydgoszczan o godzinie 21:00 czasu lokalnego.

3. W związku z pracami konserwacyjnymi budynku, na którym jest zainstalowany przemiennik SR2BG informujemy, że lokalne informacje z życia Oddziału Bydgoskiego PZK nadawać będziemy do odwołania w paśmie 2 metrów na częstotliwość 145,550 MHz w każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 20:30. Serdecznie zapraszamy do słuchania informacji lokalnych opisujących wydarzenia z życia Naszego Oddziału. Zapraszamy do przesyłania swoich spostrzeżeń i opinii o informacjach. Jednocześnie zwracamy się z prośbą o przesyłanie materiałów do emisji na falach UKF z działalności środowisk w Naszym Oddziale. 

4. W dniach od piątku 28 do niedzieli 30 sierpnia na polanie „Moderloch” w okolicy Łochowa (kilka kilometrów na zachód od Bydgoszczy) odbyło się trzecie już w tym roku spotkanie krótkofalowców i sympatyków radiokomunikacji. Mimo niezbyt korzystnych prognoz pogoda dopisała wyśmienicie. Było słonecznie i ciepło. W spotkaniu uczestniczyło ponad 50 osób. Część z nich przybyła wraz z rodzinami. 

Zdjęcie nr 1. Na obozowisku.
na pierwszym planie Krzysztof SP2IHI w tle Bogdan SP2JNV rozwija antenę
foto. Witek SP2JBJ

Dzięki zaangażowaniu organizatorów Witka SP2JBJ oraz Krzysztofa SP2IHI zorganizowane zostały stanowiska do pracy radiowej oraz zaplecze logistyczne, tj. namioty, maszty, anteny, stoły, krzesła i ławy oraz grill i pojemnik z wodą pitną. Na życzenie dostępny był wrzątek. Jak zwykle nie zabrakło kiełbasek do grilla, całego szeregu dodatków smakowych – ogórków na różne sposoby, papryki i innych oraz pieczywa i ciast. Warto też wspomnieć, że sporą porcję warzyw – głównie pomidorów, choć nie tylko dostarczył Paweł SP2BP, jego małżonka Arleta – kolejne słodkie wypieki a Kazik SP2FAX wiaderko jabłek. 

Zdjęcie nr 2. Podczas wspólnych pogaduszek

Foto. Arleta Bruska

Niektórzy z nas mieli okazję do sprawdzenia i dostrojenia anten krótkofalowych. Z kolei dzięki wiedzy i umiejętnościom Sławka SP2ST chętni skorzystali z konfiguracji programów do obsługi transmisji radiowej.  Edek SP2JP przywiózł i rozwinął stację do pracy przez satelitę QO 100.

Zdjęcie nr 3. Najlepiej przy kuchni
Od lewej Sławomir SP2ST, Tomasz SP2JAR
Foto. Witek SP2JBJ

Na pochwałę zasługuje postawa młodych krótkofalowców – Asi SP2JBA, Marka SP2BM i kolegi jeszcze bez znaku, którzy bez wahania pojechali do Bydgoszczy, żeby pomóc niesprawnemu Koledze.
Nie zabrakło też ogniska i długich rozmów do ciemnej nocy.

Zdjęcie nr 4. Niekończące się rozmowy

Do lewej Asia SP2JBA, Nadia córka Sławka SP2MSA, Paweł SP2BP,

Katarzyna SP2XN, Paweł SQ2HCW

Foto. Witek SP2JBJ

Warto zaznaczyć, że kolejne spotkanie odbyło się przy ogromnej życzliwości Nadleśnictwa w Bydgoszczy. Jako krótkofalowcy, mamy wsparcie i ogromną dozę życzliwości z tej strony. Warto zauważyć, że nie wzięła się ona z nikąd. Zawsze pozostawiamy po sobie ład i porządek a podczas pobytu nie stwarzamy zagrożenia pożarowego. Należy też wspomnieć, że polana zarośnięta jest trawą, którą organizatorzy koszą przed każdym spotkaniem.

Głównym celem, jak zwykle była integracja środowiska. Jako jeden z uczestników odniosłem wrażenie, że takowa i tym razem miała miejsce, bo ich atmosfera była przyjazna i sympatyczna. Takie spotkania zacieśniają więzy, dają okazję do bliższego zapoznania się, świadczenia pomocy a przede wszystkim zrozumienia wzajemnych oczekiwań i potrzeb.

Andrzej SP2CA.

5. W dniach 15-16 sierpnia w Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku prezentowane były pamiątki związane ze służbą żołnierzy Wojska Polskiego. Wystawę można było zwiedzać w godz. 12:00 od 18:00. W czasie trwania wystawy pracowała stacja HF10ZPM. Zapraszamy w gościnne progi muzeum, które od czterech lat współpracuje z kol. Witoldem SP2JBJ. Dzięki tej współpracy można zapoznać się z historią Wojska Polskiego oraz krótkofalowców.

6. W niedzielę 16 sierpnia br. o godzinie 6:00 UTC odbyła się kolejna edycja ogólnopolskich zawodów „KAMYKOWE WICI 2020”. Wszystkim, którzy włączyli się do rywalizacji bardzo dziękujemy ten skromny sposób uhonorowaliśmy Aleksandra Kamińskiego wspaniałego człowieka, instruktora harcerskiego, pedagoga, pisarza oraz żołnierza Armii Krajowej. Trudno wymienić wszystkie jego dokonania, należy stwierdzić ponad szelką wątpliwość, że wniósł olbrzymi wkład swoim życiem w rozwój naszej Polski.
Będę zaszczycony mogąc spotkać się z Wami w sportowej rywalizacji w naszych zawodach w przyszłym roku.

7. W dniu 26 września br. na strzelnicy w miejscowości Godawy (okolice Żnina) odbędzie się spotkanie integracyjne, towarzysko-rodzinne Oddziału Bydgoskiego PZK połączone IV Otwartymi Zawodami Strzeleckimi o Puchar Prezesa Oddziału. Godzina rozpoczęcia pierwszej konkurencji wyznaczono na 10:00. Przewidziano następujące konkurencje:
– młodzież do 18 roku życia – karabinek i pistolet bocznego zapłonu,
– kobiety – karabin kbkAK i pistolet – centralny zapłon,
– mężczyźni – karabin kbkAK i pistolet – centralny zapłon,
– konkurencja rodzinna – wyniki uzyskany przez dziecko, żonę i męża dadzą wynik końcowy.
Zwycięscy poszczególnych konkurencji otrzymają puchary i dyplom a za 2 i 3 miejsca dyplomy.
Czekamy na zgłoszenia uczestników do dnia 19.09 na adres e-mail: sp2jbj@wp.pl lub tel. +48 695 140 355 lub na strzelnicy w dniu zawodów w godz. 9:00 do 9:40.
Serdecznie zapraszamy i do spotkania w Godawach.

Regulamin otwartych zawodów strzeleckich

„O Puchar Prezesa Bydgoskiego Oddziału PZK”

   Zarząd Oddziału Bydgoskiego PZK serdecznie zaprasza na spotkanie integracyjne, towarzysko-rodzinne połączone z „IV Zawodami Strzeleckimi o Puchar Prezesa Bydgoskiego Oddziału PZK”, które odbędą się w dniu 26 września 2020 r. w miejscowości Godawy gm. Żnin na strzelnicy Stowarzyszenia Godawianie. W zawodach mile widziani są członkowie Naszego Oddziału wraz z rodzinami. Oczekujemy na gości z sąsiednich oddziałów, a także osoby niezrzeszone w PZK. Rejestracja zawodników rozpoczyna od dnia 15 września br. w Internecie lub telefonicznie. Zgłoszenia prosimy kierować na adres e-mailowy: sp2jbj@wp.pl lub tel. 695 140 355 do kol. Witka sp2jbj. W dniu zawodów można dokonać będzie rejestracji w godz. 9:00 do godz. 9:40. Zawody rozpoczynamy o godz. 10:00. Strzelanie odbędzie się z broni długiej i krótkiej w następujących grupach:

– kobiety – broń centralnego zapłonu długa (kbkAK) i krótka (CZ10C i F, Glock);

– mężczyźni – broń centralnego zapłonu długa (kbkAK) i krótka (CZ10C i F, Glock);

– dzieci i młodzież (12 – 21 lat – broń bocznego zapłonu krótka i długa);

– wielobój rodzinny (tato, mama i dziecko).

Do punktacji zaliczane są dwa strzelania (broń centralnego zapłonu długa i krótka). Osoba zdobywająca największą liczbę punktów z każdej grupy otrzymuję puchar Prezes Oddziału Bydgoskiego PZK wraz z dyplomem. Za II i III miejsce w poszczególnych grupach dyplomy.

Wszystkie osoby uczestniczące w zawodach strzeleckich wnoszą następujące opłaty:

– startową (udział w strzelaniu) od osoby dorosłej – 40 zł.;

– startową (udział w strzelaniu) od dzieci (od 12 roku życia) – 20.00 zł.

– towarzyską (bez udziału w strzelaniu) od uczestnika zawodów powyżej 7 roku życia – 10 zł.

Organizatorzy w ramach wniesionych opłat zapewniają:

– dla osób strzelających 13 strzałów z każdego rodzaju broni dla danej grupy;

– wszyscy uczestnicy otrzymają porcję grochówki oraz pieczywo.

Nad bezpieczeństwem strzelających czuwać będą instruktorzy z Kwidzyńskiego

Stowarzyszenia Strzelecko-Kolekcjonerskiego GWARD – Oddział Szubin.

Chętni będą mogli strzelać z broni historycznej po wniesieniu dodatkowej opłaty za amunicję.

Z terenu strzelnicy będzie pracowała stacja klubowa SP2ZCI na falach KF i UKF oraz zaprezentowaną zostaną transceivery wykonane w minionych latach i sprzęt wojskowy wykorzystywany przez krótkofalowców.

Kiełbaskę lub inne produkty do grillowania uczestnicy przywożą we własnym zakresie. Zadbajcie o napoje, ponieważ na strzelnicy brak prądu nie pozwala na przygotowanie herbaty bądź kawy.

GORĄCO ZAPRASZAMY I DO SPOTKANIA!!!

Prezes OB PZK

Witold Błasiak SP2JBJ

8. Bardzo ważne.

Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Bydgoszczy w miesiącach letnich nie organizowała egzaminów na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Zaplanowane terminy w najbliższym czasie to;

7 października br. godz. 11:00 – Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Bydgoszczy, ul. Wojska Polskiego 23.

Sesje w innych delegaturach UKE:
1. 17.09 16:00 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Rzeszowie,
ul. Grunwaldzka 17
2. 24.09 16:00 Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie,
ul. Giełdowa 7/9
3. 25.09 12:00 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej we Wrocławiu,
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 15-17
4. 28.09 17:00 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Łodzi,
ul. Nawrot 85
5. 2.10 9:00 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Zielonej Górze,
ul. J. Dąbrowskiego 12
6. 2.10 13:00 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Poznaniu,
ul. Kasprzaka 54
7. 2.10 15:00 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Białymstoku,
ul. Warszawska 1a
8. 5.10 17:00 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Opolu,
ul. Łokietka 2
9. 7.10 11:00 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Bydgoszczy,
ul. Wojska Polskiego 23
10. 8.10 11:00 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Krakowie,
ul. Świętokrzyska 12

Rejestracja chętnych do wzięcia udziału w egzaminie na stronie UKE https://egzaminy.uke.gov.pl .

Poniżej pełen tekst ze strony UKE dotyczący egzaminu i terminów.

III. Egzaminy

Zapisy na egzaminy odbywają się poprzez stronę: https://egzaminy.uke.gov.pl (prosimy nie używać przeglądarki Internet Explorer).

Opłatę za egzamin i wydanie świadectwa należy dokonać przed zapisaniem się na egzamin. Wysokość opłat podana w pkt. VI, poniżej.

Na przystąpienie do egzaminu osoby niepełnoletniej, konieczna jest zgoda rodziców lub prawnych opiekunów, wpisywana na stronie do zapisów.

Zapisy na sesje egzaminacyjne możliwe są minimum 7 dni przed terminem sesji. Osoby, po zapisaniu się na stronie, zostaną zakwalifikowane do egzaminu przez komisję egzaminacyjną. Kwalifikacja następuje w kolejności zapisów i polega na sprawdzeniu poprawności przesłanych danych wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty za egzamin. Każda osoba, w ciągu 3 dni roboczych, otrzymuje powiadomienie mailowe o kwalifikacji na egzamin.

Z powodu zagrożenia epidemicznego, ilość osób, egzaminowanych podczas jednej sesji jest ograniczona, ze względu na możliwości lokalowe danej siedziby UKE.

Sesje egzaminacyjne odbywają się według harmonogramu (plik u dołu strony). Sesje widoczne są w systemie zapisów na egzaminy. Jeśli dana sesja jest niewidoczna, oznacza to, że wyczerpany został limit miejsc. Nie ma wówczas możliwości zapisania się na ten egzamin.

Harmonogram na kolejny rok jest publikowany w połowie grudnia.

Egzamin składa się z dwóch części: pisemnej (test z czterech przedmiotów) oraz ustnej z przedmiotu „Przepisy i procedury operatorskie”.

Test (indywidualny dla każdego egzaminowanego) składa się z 20 pytań, po 5 pytań z każdego przedmiotu.

Poniżej, w załącznikach, zamieszczamy materiały pomocnicze do części testowej egzaminu. Mają one za zadanie określić zakres wiedzy, wymaganej podczas egzaminu. Przy niektórych pytaniach wskazano poprawną odpowiedź. Treść poniższych pytań i odpowiedzi może odbiegać od treści pytań i odpowiedzi w testach egzaminacyjnych.

Celem egzaminu ustnego jest sprawdzenie sprawności (szybkości, płynności i poprawności) w posługiwaniu się nabytą wiedzą teoretyczną. Zakres wymaganej wiedzy praktycznej pokrywa się z informacjami zawartymi w materiale pomocniczym do egzaminu testowego i dotyczy procedur operatorskich, a w szczególności: znajomości polskiego i międzynarodowego alfabetu fonetycznego, znajomości kodu „Q”, znajomości zasad raportowania oraz umiejętności prowadzenia typowej łączności fonicznej.

Szczegółowe informacje dotyczące przeprowadzenia egzaminów na stronie https://bip.uke.gov.pl/swiadectwa-operatora-urzadzen-radiowych-tresci/swiadectwa-amatorskie,3.html

Pojawił się również wykaz egzaminów, które będą organizowane przez UKE od miesiąca września do końca roku 2020. Przygotowujących się do egzaminu Koleżanki i Kolegów zapraszamy do zapoznania się z terminami egzaminów, które znajdują się w załącznikach na wyżej wskazanej stronie.

9. Wolny czas można wypełnić uczestnictwem w zawodach organizowanych w najbliższym miesiącu. Oto wykaz niektórych z nich:
a) 11 września – Na kluczach sztorcowych – (CW) 80 m – 17:00 UTC,
https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=810
b) 20 września – Puchar Wielkopolskiej Pyry (CW/SSB) 80 m – 05:00 UTC
https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=882
c) 23 września – VI Memoriał Stefana Starzyńskiego (CW/SSB) 80 m – 15:00 UTC.
https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=932
d) 26 września – SP-QRP-CONTEST (CW/SSB) 80 m – 05:00 UTC,
https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=880
e) 30 września – Zawody „Małego Powstańca” (CW/SSB) – 80 m – 15:00 UTC,
https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=881
f) 2 października – Zawody Warszawskie – 63 Dni Męstwa i Chwały (CW/SSB) – 80 m – 15:00 UTC (na stronach dostępny regulamin z roku 2019)
https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=620
g) 4 października – Włocławskie Zawody Krótkofalarskie – (CW/SSB) 80 m – 15:00 UTC,
https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=884

Oraz wiele innych, których regulaminy znajdują się na stronie dedykowanej zawodom logSP – adres https://logsp.pzk.org.pl/?page=news

10. Zainteresowanym podpowiadamy, że na stronie Zarządu Głównego dostępne są Komunikaty PZK. Wiele dzieje się w naszej organizacji i o podejmowanych inicjatywach środowisk krótkofalarskich z całego kraju można się tam dowiedzieć.

11. Z żałobnej karty
W dniu 31 sierpnia niespodziewanie odszedł od nas Kolega Józef Fizyczak SP2JF ex SP2SGV z Bożejewiczek koło Żnina. Przez wiele lat był członkiem klubu SP2KPD w Żninie i z wyjątkiem kilku ostatnich lat należał do PZK.
Był osobą niepełnosprawną, ale zawsze niezmiernie życzliwy pogodny. Nigdy nie żalił się na swój los. W ostatnich miesiącach życia poświęcał czas i uwagę młodym adeptom krótkofalarstwa, by pomyślnie zdać egzamin w UKE.
Miał wiele planów dotyczących rozbudowy swojej skromnej stacji, ale niespodziewana śmierć wszystko przekreśliła.
Józku, będziemy o Tobie pamiętać!
Pogrzeb odbył się we czwartek, 3 września br. o godz. 11:00 na cmentarzu przy ul. 700-lecia w Żninie.
Andrzej SP2CA

Dziękuję koledze Andrzejowi za nadesłane materiały do „Wrześniowych informacji lokalnych Oddziału”. Zapraszamy serdecznie do włączenia się do redagowania wiadomości za naszego krótkofalarskiego podwórka.
Wszystkim słuchającym życzymy pogody ducha i zdrowia. Zapraszam do krótkich łączności potwierdzających słyszalność.


Zespół redakcyjny:
Witek SP2JBJ, Andrzej SP2CA
Czytający Informacje Lokalne: Grzegorz SQ2HCK