92. Urodziny Tadeusza SP2DGH

W lutym 2023 roku Kol. Tadeusz Kwiatkowski SP2DGH obchodził 92. urodziny.

W imieniu całego Oddziału składamy Tadeuszowi serdeczne życzenia urodzinowe!

Poniżej prezentujemy jego życiorys.

TADEUSZ KWIATKOWSKI SP2DGH

Tadeusz Kwiatkowski urodził się 25.02.1931r. w Bydgoszczy. Pierwszy raz z krótkofalarstwem spotkał się jako mały chłopiec w rodzinnym domu. Jego stryj Kazimierz był przedwojennym krótkofalowcem ze znakiem SP1HK. Tadeusz pamięta stojące w przydomowym ogródku przy ul. Orla 46 dwa około 10 m. maszty antenowe. Stryj zapoznał Go z tajnikami krótkofalarstwa i radiotechniki. Ukończył Szkołę Podstawową w Bydgoszczy, a następnie kontynuował naukę w Szkole Zawodowej na kierunku radiomechanika. W tym czasie w ramach „Służby Polsce” ukończył kurs radiotelegrafistów. Wybór kierunku szkoły podyktowany był działalnością stryja, który był nauczycielem radiotechniki. Po ukończeniu szkoły w 1949 r. rozpoczął pracę w Społecznym Komitecie Radiofonizacji Kraju (Oddział Bydgoski).

W 1952 r. rozpoczął pracę w Okręgowym Przedsiębiorstwie Rozpowszechniania Filmów. W tym samym roku powołany został do odbycia służby zastępczej w Jednostce Wojskowej nr 2575 w Zabrzu. Była to praca w kopalni, a trafiali tam młodzi ludzie nie w nagrodę. W przypadku Tadeusza chodziło o pochodzenie. Jego rodzice posiadali ziemię, a część jej Dekretem Bieruta przejęta została na tereny pod budowę.

Po powrocie do „cywila” w 1954 r. podjął pracę w dotychczasowym zakładzie pracy, czyli Okręgowym Przedsiębiorstwie Rozpowszechniania Filmów gdzie pracował do emerytury.

Jak wspomina Tadeusz była to interesująca praca. W przypadku awarii aparatu kinowego w rejonie działania zbierała się ekipa i samochodem wyjeżdżali czasami 150 km od Bydgoszczy. Często wracali dopiero następnego dnia.

W 1956 powołany został na 3 miesięczne ćwiczenia wojskowe w 32 Brygadzie Haubic w Orzyszu.

Przydzielony został do drużyny zwiadu jako łącznościowiec.

W 1966 r. ukończył Zaoczne Technikum Radiowo Telewizyjne w Bydgoszczy. Radiotechnika pociągnęła go od najmłodszych lat jednak, krótkofalarstwo z którym miał do czynienia w rodzinnym domu nie było w jego zainteresowaniach.

Dopiero w 1968 r. wraz z kuzynem Edwardem (synem SP2JP) uczestniczyli w kursie krótkofalarskim zorganizowanym przez Ligę Obrony Kraju w klubie SP2KAE w Bydgoszczy. W dniu 12.06.1968 r. otrzymał licencję nasłuchowca ze znakiem SP2 7218.

Egzamin na świadectwo uzdolnienia zdawał przed komisją w składzie: Zdzisław SP2IA, Zbigniew SP2IU oraz Ryszard SP2IW.

Licencję kat I ze znakiem SP2DGH otrzymał w 1969 r.

Wszystkie urządzenia nadawczo odbiorcze wykonał samodzielnie. Zaczął od przeróbki radiostacji wojskowej A7B na odbiornik dla pasma 14 MHz. Zbudował nadajnik CW SSB oraz transceiver wg SP5WW. Na początku miał antenę na pasmo 10 m a następnie Dipol na pasmo 80 m.

Posiadał też odbiornik komunikacyjny „Lambda 5”.

Często pracował z terenowej lokalizacji z Sypniewa jako SP2DGH/2, a tam miał lepsze warunki antenowe. Na pasmie 40 m przeprowadził wiele dalekich łączności.

Jako doświadczony radiotechnik pomagał innym, w tym kuzynowi Edwardowi SP2DFW przy budowie urządzeń krótkofalarskich.

Członkiem Klubu Seniorów SPOTC został w dniu 17.02.2001 r. W tym czasie był członkiem Klubu Krótkofalowców SP2PAQ w Białych Błotach koło Bydgoszczy.

Do grona krótkofalarskich przyjaciół zalicza min.: Andrzeja SP2BLC i Mariana SP2ACR.

Zdobył kilkadziesiąt dyplomów krótkofalarskich a w tym: WAC, S6S, AJD

Uczestniczył w zawodach krótkofalarskich. W YO-DX Contest 75 zajął 3 miejsce.

Od urodzenia mieszka w rodzinnym domu w Bydgoszczy przy ulicy Orla 46.

Miał brata Mieczysława, który licencje ze znakiem SP8IT uzyskał w 1957 r., a mieszkał w Rzeszowie

Mieczysław zmarł 22.01.1976 r. i pochowany został na Cmentarzu przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy.

Otrzymał złotą odznakę ”Zasłużony działacz LOK”.

Uchwałą Zarządu Głównego PZK z 22.11.2008 r. nadana została Tadeuszowi Honorowa Odznaka PZK (nr 762).

TNX: SP2DGH, SP2DFW

                                                                SP3CUG, SP2BZR.