Zjazd Techniczny Burzenin 2022

Zjazd Techniczy SP, to cykliczna impreza, która odbywa się w drugi weekend września. W 2022 roku fani radiowych technik spotkali się w Burzeninie od 9 do 11 września, po dwóch latach przerwy spowodowanej ograniczeniami epidemicznymi.

Od piątkowego popołudnia odbywało się zakwaterowanie i spotkania w kuluarach. Na gościnnym terenie ośrodka „Sportowa Osada” pojawiły się pierwsze anteny i radiowe instalacje.

Sobota, to oficjalne otwarcie Zjazdu oraz napięty program wykładów oraz warsztatów, zarówno dla starszych jak i tych najmłodszych uczestników. Tematem przewodnim były szeroko pojęte techniki cyfrowej w komunikacji radiowej, od DMR, przez RTTY/PSK/FT-8, a na DVB kończąc.

Oprócz wykładów i prezentacji były również inne atrakcje, m.in.:

  • SP-OTC przygotował wystawę historycznych urządzeń radiowych,
  • giełda pod wiatą,
  • stoiska sklepów ze sprzętem radiowym.

Bardzo ciekawie zapowiadały się Warsztaty Senior podczas których wykonywane było lampowe radio detektorowe – a jak ten temat był interesujący niech świadczy fakt, że po ogłoszeniu rejestracji na te Warsztaty miejsca rozeszły się dosłownie w kilkanaście minut.
Warsztaty Junior, to nauka lutowania i budowa świetlnych gadżetów, pod czujnym okiem doświadczonych kolegów.

Od czasu Warsztatów QRP, na bazie których kontynuowane były spotkania już jako Zjazdy Techniczne, organizowany jest konkurs PUK (Przydane Urządzenie Krótkofalarskie). Cytujące regulamin konkursu:
„Celem Konkursu na Przydatne Urządzenie Krótkofalarskie PUK jest promocja samodzielnego projektowania i budowy urządzeń elektronicznych, przydatnych w praktyce radioamatora i krótkofalowca oraz propagowanie idei pracy zespołowej, samokształcenia i rozwijania zainteresowań technicznych.”.
Również w tym roku konstruktorzy nie zawiedli i zaprezentowali wiele interesujących projektów z różnych, krótkofalarskich dziedzin. Opisy projektów będę zamieszczane sukcesywnie na stronie zjazdu (https://www.zjazdtechniczny.krotkofalowcy.com.pl/prace-puk-2022.html)

W sobotni wieczór wystartował również balon, który oprócz trackerów APRS miał zainstalowany nadajnik SSTV, nadający zdjęcia ze zjazdu oraz dodatkowo podziękowania dla jednego ze sponsorów 🙂 Ci, którzy wcześniej nie byli przygotowani na odbiór obrazów szybko instalowali aplikacje na telefonach i po przyłożeniu ręcznego TRXa do mikrofonu aparatu dekodowali slajdy.

Organizatorzy zadbali o wieczorną rozrywkę zapewniając grill oraz niezbędne dodatki, dzięki temu sobotnie spotkania i rozmowy trwały w dobrej atmosferze do późnych godzin nocnych.

W niedzielny poranek swoją prezentację przedstawiał członek naszego oddziału, sekretarz ZG PZK Piotr SP2JMR: „Anteny – problemy ze spółdzielniami”.

Tegoroczny zjazd, to również zmiana ekipy organizacyjnej – w mojej ocenie Hackerspace Kraków wraz z grupą wolontariuszy doskonale poradzili sobie z tematem, a trzeba zaznaczyć, że poprzednia ekipa organizująca Zjazdy Techniczne postawiła wysoko poprzeczkę, hi.

Wyjazd był bardzo udany – warto spotkać się na żywo i podyskutować w luźnej i przyjaznej atmosferze.

Zdecydowanie zapraszam na kolejne spotkania w Burzeninie.

Łukasz, sq2dyl

Foto: SP2PR, SQ2DYL